Branża motoryzacyjna rozwija się w zawrotnym tempie. Pojawiają się coraz to nowe pomysły dotyczące zużycia paliwa, wykorzystania alternatywnych źródeł napędu lub automatyzacji jazdy samochodem. Zatem czy świat rzeczywiście stoi na skraju wielkich przemian w branży samochodowej?

Volvo pionierem

Wyjątkowym miejscem dla nowych technologii w branży motoryzacyjnej jest Szwecja. To właśnie szwedzki gigant, renomowana marka Volvo ogłosiła, że od 2019 roku ma zamiar zakończyć produkcję samochodów benzynowych i skupić się już tylko i wyłącznie na autach z napędem elektrycznym. Jest to o tyle ciekawe, że niedawno w Skandynawii rozgorzała dyskusja na temat jazdy ekologicznej. Największym problemem związanym z samochodami elektrycznymi jest zasięg ich działania. Możliwość przejechania 300 km nie robi na nikim wrażenia, zwłaszcza, że czas ładowania jest dość długi. Rozwiązaniem miały być specjalnie projektowane autostrady, które wykorzystując energię kinetyczną wytwarzaną podczas jazdy ładowałyby samochody. W ten sposób jechalibyśmy stale podłączonym do ładowania pojazdem. Pomimo tego, że znalazł się inwestor chcący sfinansować przedsięwzięcie, sąd szwedzki zakazał takich praktyk co stanowi pole do popisu dla kolejnych pomysłów na zwiększenie zasięgu aut elektrycznych.

Sieć IONITY

Jednym z takich pomysłów jest sieć IONITY, czyli stworzenie ponad 400 stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na terenie Europy. Odległość jednej stacji od drugiej miałaby nie przekraczać 120 km. Pomysł powstał we współpracy BMW, Volkswagena, Daimlera oraz Forda. Konsorcja te chcą wprowadzić IONITY w życie w 2020 roku. Wciąż jednak brakuje nam technologii szybkiego ładowania, która pozwoliłaby na zamienienie obecnych stacji paliw, na elektryczne. Powstałby także problem z obecnymi stacjami oraz
z ropą, która straciłaby sporo na ważności. Jednak plany stworzenia szybkich stacji ładujących są już na zaawansowanym poziomie, a firma Samsung we współpracy z izraelskim startupem opracowuje baterię ładującą się jedynie w minutę.

Autonomiczna przyszłość?

Drugim istotnym trendem w branży motoryzacyjnej są pojazdy autonomiczne. Szwedzkie Volvo ogłosiło, że w 2021 roku planują wypuścić na rynek swój pierwszy autonomiczny pojazd. Krok dalej poszła sieć sklepów spożywczych Lidl. Szwedzka ciężarówka Einride T-pod, autonomiczny pojazd bez kabiny, będzie woziła produkty do sklepów w Halmstad. Jest to wyjątkowa innowacja, która została wprowadzona przez prawo po niedawnej jego nowelizacji. Teraz jednak firmy muszą postarać się o uzyskanie zgody na użytkowanie dróg pojazdem autonomicznym.
Świat technologii się nie zatrzymuje i dotyka praktycznie każdej dziedziny życia. Jednak jedną z najbardziej zmienianych branż jest motoryzacja. Warto zastanowić się czy naszą przyszłością naprawdę są autonomiczne elektryczne pojazdy, które samodzielnie będą przemierzały setki kilometrów dla naszej wygody i bezpieczeństwa.