Zgodnie z definicją ogólną leasing stanowi formę finansowania danego pojazdu, która oferowana jest przede wszystkim podmiotom gospodarczym. Owa definicja zdaje się być jasna, jednak im bardziej zagłębiamy się w ten temat, tym więcej pytań rodzi się w naszych głowach. Jak działa leasing samochodowy? Jakie są jego rodzaje i wreszcie jakie wady i zalety ze sobą niesie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Dziel na dwa, czyli o rodzajach leasingu samochodowego

Zasadniczo leasing samochodowy dzieli się na dwie formy. Pierwsza z nich dotyczy leasingu operacyjnego, który funkcjonuje na podobnych zasadach co dzierżawa, bądź najem. Druga forma zwana jest leasingiem finansowym na który składa się określony system ratalny. O ile wspomniane dwa rodzaje dotyczą oferty dedykowanej wyłącznie podmiotom gospodarczym, to niewielu wie, iż istnieje również propozycja dla zwykłych konsumentów, czyli osób prywatnych, którą nazywamy leasingiem konsumenckim. Podział na dwie kategorie znajduje także swoje odzwierciedlenie w przypadku późniejszego wykupu samochodu – tu także mamy do czynienia z dwoma wariantami. Pierwszy stanowi leasing z niskim wykupem i oznacza to ni mniej, ni więcej, iż raty leasingowe naliczane są w taki sposób, by spłacić auto w trakcie jego trwania. Drugą opcją jest leasing z wysokim wykupem, gdzie mamy do czynienia z bardzo niskimi miesięcznymi ratami odpowiadającymi utracie wartości samochodu na czas trwania zawartej umowy. W efekcie kwota ostateczna zazwyczaj okazuje się wysoka.

Koszta związane z leasingiem oraz jego działanie

Jak działa leasing samochodowy? W zasadzie różni się niewiele od zwykłego kupna pojazdu w salonie samochodowym. Po wybraniu interesującego modelu auta kupujący podpisuje tzw. umowę leasingową, która zobowiązuje salon do wydania określonego pojazdu w ramach opłaty ratalnej. Wysokość rat oraz ich cykl ustalany jest wcześniej, co także znajduje odzwierciedlenie we wspomnianej umowie. Raty te nazywamy ratami leasingowymi. Na ową ratę leasingową składają się dwa elementy – pierwszy to rata kapitałowa, innymi słowy spłata początkowej wartości pojazdu, drugi zaś stanowi ratę odsetkową, która jest ustalana przez leasingodawcę. Klient może zdecydować się także na auto używane, które wcześniej było objęta umową leasingową, lecz z jakichś przyczyn nie zdecydowano się na jego zakup.

Blaski i cenie enigmatycznego leasingu samochodowego

System leasingowy – jak każdy posiada swoje wady i zalety. Na szczęście tych drugich jest znacznie więcej, a do najważniejszych należy możliwość dwukrotnego odliczenia podatku VAT. Wielu specjalistów w owej dziedzinie podkreśla, iż dużym walorem leasingu jest brak wnoszenia wkładu własnego oraz fakt, iż leasing samochodowy nie ma wpływu na obniżenie zdolności kredytowej. Podstawową wadą, która odstrasza wielu zainteresowanych jest niestety cena, która w większości przypadków jest zawyżona o nawet kilkanaście procent. Ewentualnych leasingobiorców nie zachęcają także srogie kary finansowe wynikające z opóźnień spłat rat. Pozostaje mieć nadzieję, że umowy leasingowe będą korzystniejsze dla klientów, a system ulegnie dodatkowym uproszczeniom.