Zasady transportu kruszyw są znane specjalistycznym firmom, które na co dzień się tym zajmują. Przewóz sporej ilości kruszyw może być wymagającym zadaniem. Mają one luźną strukturę i niewielką masę jednostkową, przez co są z pewnością trudne do opanowania. Drobinki mogą się wysypywać przez warunki pogodowe, nierówności na drodze lub nieodpowiednie zabezpieczenie. To z kolei przekłada się na straty finansowe i narażanie na niebezpieczeństwo uczestników ruchu na drodze. O czym warto pamiętać? Jak bezpiecznie transportować kruszywo? Co jest najważniejsze?

Bezpieczny transport to podstawa

Transport kruszyw musi odbywać się z zachowaniem bezpieczeństwa. Co ciekawe, te czynności są objęte przepisami. Wymuszają one spełnienie podstawowych zasad, dotyczących bezpieczeństwa. Dzięki temu transport dolomitu, grysu lub innych surowców przebiegnie sprawnie i bez zakłóceń. O czym warto wiedzieć? Zazwyczaj firmy korzystają z przewozu drogowego podczas transportu kruszyw. To sposób na zachowanie elastyczności i niewielkich kosztów transportu. W wielu przypadkach stosowane są samochody samowyładowcze, które pozwalają wysypać surowce w danym miejscu. Pamiętajmy o tym, że przewożenie kruszyw jest określone przez prawo, dotyczące transportu drogowego sypkich materiałów. Przepisy wskazują, że materiały muszą być umieszczone w szczelnej skrzyni ładunkowej, która na górze jest zasłonięta. Auta ładowane od góry powinny być odpowiednio zabezpieczone. Zachowując te zasady, zyskujemy pewność zabezpieczenia kruszywa przed wysypaniem się.

Transport kruszyw

Nie bez znaczenia jest przypilnowanie tego, ile towaru jest załadowane do skrzyni. Nie można przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu transportującego kruszywo. W przeciwnym razie może dojść do niestabilności pojazdu i stworzenia zagrożenia podczas jazdy. Pojazd wykorzystywany do transportu pracuje z dużym obciążeniem. Trzeba zatem mieć na uwadze nienaganny stan techniczny, dzięki czemu nie ma możliwości stworzenia niebezpieczeństwa. Kierowca samochodu musi posiadać uprawnienia i doświadczenie w przewożeniu kruszywa. Tak zorganizowany transport z pewnością nie będzie stwarzał zagrożenia na drodze i strat, związanych ze zgubieniem surowców w trasie.

Transport kruszyw jest często zlecany specjalistycznym firmom, które posiadają wiedzę i doświadczenie. Każdy kierowca powinien mieć na względzie stosowanie przepisów prawnych i zadbanie o bezpieczeństwo swoje, jak i uczestników ruchu drogowego. Sypkie materiały trudniej jest przewozić, niż inne.