Żyjemy w czasach, w których motoryzacja stała się nieodzowną częścią naszej populacji. Rozwój technologii spowodował iż chcemy przemieszczać się z coraz większą prędkością na coraz to większe odległości. Obecnie produkowane samochody stają się coraz bardziej luksusowe, nastawione na sport czy też wytrzymałość.

Samochód środkiem transportu

Ogólny zamysł konstrukcji samochodu nadal jest taki sam. Nadal ma on przewieźć osoby czy towary z punktu „A” do punktu „B”.
Pojazdy nastawione na transport ładunków spełniać muszą szereg surowych norm, których zadaniem jest ustawienie wytycznych zwiększających bezpieczeństwo. Jedną z podstawowych norm jakie reguluje prawo w celu zwiększenia bezpieczeństwa przemieszczania się po drogach publicznych jest czas pracy kierowców zawodowych. Kierowcy poruszający się pojazdami o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t muszą w swoich pojazdach używać urządzeń zwanymi tachografami.

car

Tachograf rejestruje pracę kierowcy. Każda praca – jazda, obsługa pojazdu, załadunek, rozładunek, przeprawy promami itd – wszystko jest rejestrowane. Kierowca nie może przekroczyć konkretnej ilości godzin jazdy w ciągu jednego dnia. Przekroczenie czasu pracy jest surowo karane przez inspekcje ruchu drogowego. Niejednokrotnie praca tachografu zostaje zakłócona poprzez jazdy na tak zwanym „magnesie”. Jest to urządzenie, które zakłóca pole elektromagnetyczne, przez co tachograf nie może spełniać swojego działania. tego typu zachowanie powinno być surowo karane, kierowcy działający w ten sposób kierują się głównie tym, co mówi ich spedytor a nie własnym rozsądkiem.